Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slituje se někdo nad Invalidovnou?

Pražská Invalidovna je pozoruhodná barokní stavba s bohatou historií. Například zde pobýval po návratu z první světové války (v níž přišel o ruku) světoznámý fotograf Josef Sudek nebo se tu točily filmy Amadeus, Hellboy, Doktor Živago, Hlídač číslo 47 a jeden z dílů seriálu o mladém Indiana Jonesovi. Po armádě zde měla najít azyl Filozofická fakulta UK, ale zdevastované památce možná hrozí osud Barrandovských teras!   

Invalidovna zbokuVašek Vašák

Vznik Invalidovny v pražském Karlíně byl inspirován projektem, který se zrodil dle rozkazu Ludvíka XIV. z roku 1670 a vyrostl na tehdejším předměstí Paříže, jako nemocnice pro invalidy (Hôpital des Invalides). Dnes jsou zde pohřbeni největší francouzští váleční hrdinové, včetně Napoleona Bonaparta. Nejcennější stavbou pařížské Invalidovny je Kostel s kopulí (Eglise du Dóme) z roku 1708, který je považován za vrchol francouzské barokní architektury.

Soukromou královskou kapli zvanou Kostel s kopulí vytvořil architekt J. H. Mansart
(Foto: www. emdx.org)

 

Pražská Invalidovna je postavená z iniciativy Karla VI. a z prostředků nadace hraběte Petra Strozziho na pozemcích na Špitálském poli, které vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou. Na návrhu začal pracovat vídeňský dvorní architekt Jan Bernard Fischer, po jeho smrti stavbu dokončil významný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. V roce 1824 byly do štítu vsazeny hodiny, které vytvořil vynálezce Josef Božek (přesné kyvadlové hodiny vyrobil i pro hvězdárnu v Klementinu, ale nejvíc se proslavil tím, že jako první zavedl v Čechách parovoz).

Průčelí pražské Invalidovny s hodinami nad hlavním vchodem a bustou hrabětem Strozziho
(Foto: Vašek Vašák)

 

Florentský hrabě Petr Strozzi byl diplomat a polní velitel. Po těžkém zranění v bitvě u Allesandria della Paglia sepsal 3. srpna 1658 v Dymokurech závěť, v níž odkázal většinu svého majetku arcibiskupovi kardinálu Harrachovi s tím, aby ho on i jeho nástupci využívali k zaopatřování válečných invalidů. Strozzi byl nakonec zabit zbloudilou střelou 6. června 1664 po vítězné bitvě s Turky. Jak absurdní.

Busta hraběte Petra Strozziho, vytesaná v roce 1898 Mořicem Černilem a obklopená platany
(Foto: Vašek Vašák)

 

Kromě invalidů zde našly útočiště i jejich ženy a děti. Zprvu se sem nastěhovalo dvě stě lidí. V roce 1854 už zde přebývalo 17 důstojníků, 1115 vojínů, 138 žen a 134 dětí. Měli tu k dispozici lékaře, malou nemocnici, řeznický, pekařský a hokynářský krám, kantýnu, kapli Svatého kříže a dokonce věznici. V roce 1900 byla přemístěna z nároží Vodičkovy a Jungmannovy ulice na nádvoří Invalidovny empírová kašna. 

Západní křídlo
(Foto: Vašek Vašák)

 

Stavba Invalidovny započala v roce 1731 a byla definitivně zastavena v roce 1740. Po smrti Karla VI. už na dokončení nebyly peníze. V té době byla hotova jen z jedné devítiny. Původní projekt počítal se čtyřmi tisíci invalidy plus dalším personálem. V roce 1925 bylo v části Invalidovny zřízeno Vojenské muzeum, později sbírky Českého technického muzea a po 2.světové válce tu bylo sídlo Ústředního archívu ministerstva obrany. Váleční invalidé byli v roce 1935 přestěhováni do nové Invalidovny v Hořicích v Podkrkonoší (která tam fungovala do roku 1965). 

Pražská Invalidovna sídlí uprostřed Kaizlových sadů(Foto: Vašek Vašák)

 

V letech 1918 až 1927 zde začal tvořit významný český fotograf Josef Sudek. „Kus ramene a pravou ruku urvala mu první světová válka. Nikdy o tom nemluvil. Když rukoval na vojnu, byl vyučený knihař. Když se vrátil, nebyl nic. Ze zlé nutnosti učil se fotografem, ale toto řemeslo si zamiloval a vyučil se mu mistrně,“ vyjádřil se o Sudkovi Jaroslav Seifert (Wikipedie).

 

Josef Sudek se stal profesionálním fotografem právě na Invalidovně

(Foto: www.kultura.idnes.cz)

 

 

 

 

 

V parku před hlavním průčelím byl vztyčen pomník dvaceti devíti utonulým rakouským ženistům, kteří položili život při záchraně obyvatelstva během povodně v roce 1890. 

Památník utonulým ženistům (Foto: Petr Vilgus)

Povodně v roce 2002, které poničily zejména přízemí a tam uložené cenné dokumenty, se ukázaly jako doslova vražedné. Budovy se z řádění velké vody dodnes nevzpamatovaly. Bohužel armáda promeškala správný okamžik, kdy by se objektu zbavila a dnes už je nejspíš na prodej pozdě (jak se vyjádřil i známý architekt Zdeněk Lukeš: "Možná zchátrá, jak Barrandovské terasy," dodal). Kampus filozofické fakulty pro 4000 studentů tu patrně nevznikne, takže v lepším případě získají objekt developeři, použijí z něj, jako obvykle, pouze skelet a na jeho místě vyroste třeba hotel. Nebo další nesmyslné byznys centrum.

Týden poté, kdy v roce 2002 opadla voda...
(Foto: Vašek Vašák)

 

Po karlínské Invalidovně bylo pojmenováno nejmenší pražské sídliště, stanice tramvaje a metra

... a 14 dní po povodní se sem začali vracet lidé
(Foto: Vašek Vašák)

 

Snad se tu bude nadále dařit aspoň platanům. Mimochodem, na Invalidovně najdete největší platanový háj v Praze.

 A takhle vypadají jeho plody(Foto: Vašek Vašák)

Jediné, co může Invalidovnu zachránit, je v současné situaci už asi jenom zázrak. Ještě, že má nedaleko kapličku svatý Václav.

Kaplička na Sokolovské ulici
(Foto: Vašek Vašák)

Autor: Vašek Vašák | úterý 23.9.2014 11:56 | karma článku: 34,00 | přečteno: 3119x
  • Další články autora

Vašek Vašák

Tragicky vykoupená genialita

Životopisný román Já, Vincent je strhující a poctivé dílo. Spisovatel, scenárista a herec Jiří Žák ho „vyseděl“ mnohaletým studiem reálií, malířovými dopisy i událostmi, které postavil van Goghovi život do cesty.

8.12.2020 v 15:57 | Karma: 10,97 | Přečteno: 356x | Diskuse| Poezie a próza

Vašek Vašák

Taxmeni 50 let

Původně hráli něco mezi bluegrassem a folkem, pak moderní i military country. Od okamžiku, kdy se sešli poprvé, uplynulo padesát let!

12.8.2020 v 8:55 | Karma: 17,61 | Přečteno: 557x | Společnost

Vašek Vašák

Lustig znamená veselý

Hana Hnátová, sestra spisovatele Arnošta Lustiga, přežila Terezín, Osvětim i Mauthausen a dnes, ač téměř pětadevadesátiletá, o svých zážitcích vypráví.

22.4.2019 v 13:05 | Karma: 19,32 | Přečteno: 422x | Kultura

Vašek Vašák

S nemocí se nebojuje

Petru Hanáčkovi oznámili lékaři, že má rakovinu. Bylo mu pětačtyřicet let. On však odmítl devastující operaci, a za pomoci své manželky Martiny se rozhodl vyléčit se.

26.11.2018 v 19:54 | Karma: 29,91 | Přečteno: 2771x | Diskuse| Společnost

Vašek Vašák

Fanoušci musejí být šílení

S Tour de France mám trochu problém. Na jedné straně obdivuju umění jezdců, na druhé straně moc nevěřím, že ho dosahují bez podpůrných prostředků. Nejvíc mě ale irituje chování diváků a nechápu, proč ho pořadatelé tolerují.

25.7.2018 v 15:40 | Karma: 20,08 | Přečteno: 885x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  10:24

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Nejvyšší soud odmítl dovolání střelce z úřadu práce. Potvrdil mu doživotí

26. dubna 2024  10:15

Nejvyšší soud potvrdil Jiřímu Dvořákovi doživotní trest vězení za násilné útoky na několik žen v...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1232x
Jsem hudebník, novinář a (s prominutím) spisovatel. Vystudoval jsem SPŠE Hořovice a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř J.Ježka) - obor zpěv a skladba. Tři roky jsem byl projektantem, pak (vlastně až dodnes) muzikantem. Napsal jsem řadu písní pro naše přední zpěváky (V. Špinarová, H. Zagorová. J. Korn ad.), mé album Masky se stalo exponátem Muzea Vl. Vysockého v polském Koszalinu. Zkomponoval jsem hudbu k několika americkým filmům (Stockholm Syndrome, Goreality, Pill Word, Jesus Now). Jako interpret jsem vystupoval 10 let v asi tisíci představeních dvojice Šíp – Uhlíř, zpíval jsem i s několika skupinami. Do nedávna jsem byl kapelníkem legendárního undergroundového "sdružení" Aktual (ke spolupráci s M. Knížákem mě přivedl textař Z. Rytíř). Od roku 1991 jsem i novinářem. Byl jsem redaktorem Xantypy, Týdeníku Televize, šéfredaktorem hudebního internetového časopisu www.make.cd. Psal jsem (event. píšu) do Mladého světa, Ahoje na sobotu, Reflexu, Koktejlu, Time In, Sportu, Receptáře, Xantypy atd. Vyšlo mi 7 knih (do dalších jsem přispěl), Pouť za černým Kristem obdržela cenu M. Ivanova za Knihu literatury faktu 2005-07.