Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Potetovaná generace

Název mého blogu by si zasloužil spíš plurál, ale mě zajímá, co vede k tetování současnou generaci. Dřív, než se o něm rozepíšu, podotýkám, že nechci moralizovat. Jen mě udivilo, že se kdysi podle něj poznal člověk, vracející se z kriminálu, kdežto nyní je čistá kůže spíš raritou. Na druhou stranu je každého věc, jak vypadá. Někdejší mocipáni jakoukoli jinakost (třeba dlouhovlasatce) odsuzovali a perzekvovali. Dnes si naštěstí může dělat každý, co chce. 

Maorské tetováníwww.novinky.cz

 

Pokérovaný Ötzi

Slovo tetování vzniklo z thajského tatu – označit. Potetovaná (na nohách) je i jedna z nejstarších nalezených mumií, která čekala na objevení od doby měděné (tedy zhruba 5 300 let) až do roku 1991 a byla pojmenovaná podle pohoří nálezu (Ötzalských Alp) – Ötzi. Je tedy zřejmé, že se takto zdobili lidé od pradávna. A jak bude patrné z dalšího vyprávění, tak po celém světě.

Tonička

Například původní obyvatelé Japonska Ainové pomocí něho vyznačovali své společenské postavení (úplně vidím nápis: „Dnes mě konečně zvolili starostou“). Maorové na Novém Zélandu používali tetování na tváři pro odstrašení nepřítele, ale také si jím zaznamenávali důležité události (představuju si informaci: „Ulovil jsem svou první velrybu. Pojmenoval jsem ji Tonička. Jedli jsme ji až do příštího úplňku“).Jelikož se maorské tetování Moko používá dodnes, možná si současní mladí muži nechávají "vykérovat" zprávu: „Konečně nejsem panic. S Toničkou už chodíme měsíc. Hurá!“ Ale třeba ne.

 

Zločinci a prostitutky
Ve středověku a renesanci se nechávali tetovat příslušníci tajných sekt a nelegálních spolků, podobně, jako se později označovali členové japonské zločinecké organizace yakuza či ještě později tvrdé motorkářské gangy. Řekové tento způsob používali při špionáži. V přístavech bývali tetovaní zejména námořníci a prostitutky. Indiánské kmeny zobrazovali na těle duchy svých blízkých zemřelých (mimo jiné v podobě orla), Indové tetováním stimulovali akupunkturní body, Eskymáci zase olizovali vytékající krev. Holt, jiný kraj… V koncentračním táboře Osvětim používali Němci tetování k identifikaci vězňů. Podobně, jako si kdysi Římané a Egypťané značili otroky a farmáři si takto dodnes cejchují dobytek.

 

To je ale ošklivý chlap

Ani v západním světě není tetování něčím novým. Impuls k jeho restartu dal v 17. století William Dampher tím, že ukazoval na veřejnosti potetovaného Polynésana, kterého si přivezl z cest po dalekých krajích. Londýnská smetánka tento způsob zkrášlování přijala jako módní trend a nechávala se "kérovat" na intimních místech (což se ostatně vrací), aby to nikdo neviděl. Panovník kmene Tonga byl jiný sekáč. Měl potetovaný žalud penisu, aby ukázal před svým lidem a nepřáteli, že se nebojí bolesti.
Západ se časem zhlédl v až výtvarně řešeném čínském tetování. To dovedlo jednoho anglického mladíka k tatérce, po níž chtěl, aby mu vytetovala na ruku čínsky slova „Láska, poslušnost, čest.“ Později se ke svému zděšení dozvěděl, že se světu chlubí větou: „To je ale ošklivý chlap!“

 

Co tomu řekne Anička?

Tetování má jednak vyjadřovat příslušnost k jakémusi společenství stejně smýšlejících lidí (třeba fanoušků heavy metalu nebo Sparty) nebo důkaz lásky a obdiv ke konkrétní osobě – dejme tomu „Boženka“ – což je ale nepraktické. Nehledě na to, jestli je Boženka fotbalová fanynka, dá vám jednoho dne kopačky, a co tomu asi řekne její nástupkyně Anička?
Victoria Beckhamová – manželka bývalého britského reprezentanta v kopané – si nechala vytetovat jména všech svých dětí i extravagantního chotě, jehož bohaté a vynalézavé"kérky" mají Beckhamovy obdivovatelky nastudované do nejmenších detailů. Čutálisté jsou v tetování nezastavitelní. Nutno ale říct, že nejen oni. Což třeba takový profesor Vladimír Franz, náš někdejší prezidentský kandidát, který už snad nemá na obličeji místo, kam by se dalo píchnout?

 

S Modiglianim na zádech

Ačkoli to tak nevypadá, opravdu tetování neodsuzuju. Sám jsem si kdysi - jako revoltující teenager - nechal narůst dlouhé vlasy (které mi ovšem mezitím slezly) a dodnes uspokojuji svoji rockerskou duši (a poraněné ego) dvěma náušnicemi v uchu. Jenomže ty můžu – až už si budu připadat nesnesitelně trapný – sundat, kdežto odstranění tetování stojí víc, než jeho instalace a výsledek je (alespoň podle mých informací) stále neuspokojivý.
Takže jedním z mála obrazců, které se mi na lidském těle skutečně líbí, asi zůstane Modiglianiho kresba na zádech vysloužilého legionáře Lergaina v jediném filmu, kde se potkali Jean Gabin a Louis De Funes. Jeho název? Jak jinak – Tetovaný. Do kina se kvůli němu začalo chodit v roce 1968.   

Autor: Vašek Vašák | pondělí 28.7.2014 17:59 | karma článku: 22,60 | přečteno: 1699x
  • Další články autora

Vašek Vašák

Tragicky vykoupená genialita

Životopisný román Já, Vincent je strhující a poctivé dílo. Spisovatel, scenárista a herec Jiří Žák ho „vyseděl“ mnohaletým studiem reálií, malířovými dopisy i událostmi, které postavil van Goghovi život do cesty.

8.12.2020 v 15:57 | Karma: 10,97 | Přečteno: 356x | Diskuse| Poezie a próza

Vašek Vašák

Taxmeni 50 let

Původně hráli něco mezi bluegrassem a folkem, pak moderní i military country. Od okamžiku, kdy se sešli poprvé, uplynulo padesát let!

12.8.2020 v 8:55 | Karma: 17,61 | Přečteno: 562x | Společnost

Vašek Vašák

Lustig znamená veselý

Hana Hnátová, sestra spisovatele Arnošta Lustiga, přežila Terezín, Osvětim i Mauthausen a dnes, ač téměř pětadevadesátiletá, o svých zážitcích vypráví.

22.4.2019 v 13:05 | Karma: 19,32 | Přečteno: 422x | Kultura

Vašek Vašák

S nemocí se nebojuje

Petru Hanáčkovi oznámili lékaři, že má rakovinu. Bylo mu pětačtyřicet let. On však odmítl devastující operaci, a za pomoci své manželky Martiny se rozhodl vyléčit se.

26.11.2018 v 19:54 | Karma: 29,91 | Přečteno: 2771x | Diskuse| Společnost

Vašek Vašák

Fanoušci musejí být šílení

S Tour de France mám trochu problém. Na jedné straně obdivuju umění jezdců, na druhé straně moc nevěřím, že ho dosahují bez podpůrných prostředků. Nejvíc mě ale irituje chování diváků a nechápu, proč ho pořadatelé tolerují.

25.7.2018 v 15:40 | Karma: 20,08 | Přečteno: 885x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

První létající divize. Armáda investuje miliardy, chce masy dronů do tří let

18. května 2024  10:48

Válka na Ukrajině je bitvou technologií a především pak bezpilotních prostředků. To si uvědomuje i...

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

18. května 2024  10:15

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský...

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

18. května 2024

Rozstřel Je černý kašel na ústupu nebo stále ještě představuje hrozbu? A kde se můžeme nakazit záškrtem nebo...

Velká záhada rozluštěna. Bloky na stavbu pyramid přinesl do pouště Nil

18. května 2024

Premium Vědci možná vyřešili záhadu táhnoucí se celá tisíciletí: jak staří Egypťané dotáhli obrovské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1232x
Jsem hudebník, novinář a (s prominutím) spisovatel. Vystudoval jsem SPŠE Hořovice a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř J.Ježka) - obor zpěv a skladba. Tři roky jsem byl projektantem, pak (vlastně až dodnes) muzikantem. Napsal jsem řadu písní pro naše přední zpěváky (V. Špinarová, H. Zagorová. J. Korn ad.), mé album Masky se stalo exponátem Muzea Vl. Vysockého v polském Koszalinu. Zkomponoval jsem hudbu k několika americkým filmům (Stockholm Syndrome, Goreality, Pill Word, Jesus Now). Jako interpret jsem vystupoval 10 let v asi tisíci představeních dvojice Šíp – Uhlíř, zpíval jsem i s několika skupinami. Do nedávna jsem byl kapelníkem legendárního undergroundového "sdružení" Aktual (ke spolupráci s M. Knížákem mě přivedl textař Z. Rytíř). Od roku 1991 jsem i novinářem. Byl jsem redaktorem Xantypy, Týdeníku Televize, šéfredaktorem hudebního internetového časopisu www.make.cd. Psal jsem (event. píšu) do Mladého světa, Ahoje na sobotu, Reflexu, Koktejlu, Time In, Sportu, Receptáře, Xantypy atd. Vyšlo mi 7 knih (do dalších jsem přispěl), Pouť za černým Kristem obdržela cenu M. Ivanova za Knihu literatury faktu 2005-07.