Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ejhle pražský prabulvár

Skvělý Formanův film Amadeus má jednu vadu: pomohl rozšířit fámu o „vzpouře génia průměrnosti“. Salieri však nebyl ani špatný skladatel, ani nebyl zodpovědný za Mozartovu smrt. On byl oběť.

 

Antonio Salieri

Salieri nebyl břídil, ani vrah
První, kdo přišel s tím, že byl Wolfgang Amadeus Mozart otráven, byl pražský dopisovatel berlínského listu Musikalisches Wochenblatt, který ve zprávě o géniově smrti uvedl: „Po návratu z Prahy se jeho stav neustále zhoršoval… Zemřel ve Vídni koncem minulého týdne (5. 12. 1791). Protože jeho tělo po smrti oteklo, dá se i předpokládat, že byl otráven.“ Ejhle spekulace, ejhle pražský prabulvár!
První Mozartův životopisec František Xaver Němeček, v jehož domě bydlel několik let Mozartův syn Karel, zase tvrdil, že se slavný skladatel svěřil své ženě s podezřením, že ho někdo otrávil. Němeček ani Konstance to však nebrali nijak vážně.
Nicméně někteří tehdejší novináři začali vydávat spekulace za pravdu a čtenáři jim uvěřili. Za vraha byl vybrán - Salieri.
 

Puškinova mystifikace
První, kdo tuhle „pravdu“ přiživil, byl ve hře Mozart a Salieri (kterého v ní přímo označil za vraha) Alexandr Sergejevič Puškin (vydáno 1832). Podle něj pak složil v roce 1897 Nikolaj Rimskij-Korsakov operu. Námět později ovlivnil i anglického dramatika Petera Shaffera, který podle něj napsal divadelní hru Amadeus, jež měla premiéru v Londýně v roce 1979. Puškinovo obvinění z vraždy však zmírnil na obvinění z „morální vraždy“.
K pozdější Formanově adaptaci (1984) napsal Shaffer scénář a film Amadeus získal ze třinácti nominací osm Oscarů a dalších 32 cen, včetně čtyř Zlatých globů.
Od té doby je ovšem většina lidí definitivně přesvědčena o Salieriho hudebním neumětelství a podílu na smrti svého slavnějšího soka.

 

Ne plagiátor, reformátor
Antonio Salieri (1750 – 1825) se dostal po smrti svých rodičů z rodného Legnanu u Verony do Benátek, kde žil u spřízněné aristokratické rodiny Mocenigo. Odtud ho odvezl do Vídně dvorní kapelník císaře Josefa II. Florian Leopold Gassmann, který se ho ujal a poskytl mu to nejlepší hudební vzdělání. Salieri už ve dvaadvaceti letech, ještě před svým učitelem Ch. W. Gluckem, vstoupil hudebním dramatem Armida mezi operní reformátory. Následující opera buffa La fiera di Venezia mu přinesla světovou slávu, protože byla uvedena ve všech hlavních operních divadlech celé Evropy. V Paříži zazářil operou Les Danaides, jež složil za svého ochrnutého učitele Glucka a hlavně operou Tarare, která se stala pro francouzské hudební drama zásadní. Každopádně byl jedním z nejvýznamnějších skladatelů konce 18. století.
Mimochodem, Requiem nepsal pro sebe Mozart (po jeho smrti ho dokončil Salieriho žák Franz Xaver Süssmayr), ale Salieri. Ani s osudovými Amadeovými obavami ze svého otce, jež ho vedly k napsání opery Don Giovanni, to není tak, jak líčí Shaffer.

Salieriho Requiem: http://jdem.cz/cygrk2

Mozartovo Requiem: http://jdem.cz/cygrm3

Učitel velkých
Ve hře Amadeus se hovoří o Salieriho intrikách při získávání žáků. Salieri nepotřeboval intrikovat, protože byl skvělý a vyhledávaný učitel. Mezi jeho žáky patřili Ludwig van BeethovenFranz SchubertFranz Liszt a dokonce – po Mozartově smrti - jeho syn Franz Xaver Wolfgang! Myslíte si, že by ho jeho matka dala do učení k otcovu vrahovi?! Přestože mezi Salierim a Mozartem panovala jistá rivalita (Mozart provokoval okolí svým sebevědomím, nevychovaností a sprostou mluvou), Salieri byl nad věcí a nedělalo mu problém dirigovat některá jeho díla.

 

Společná skladba
Celkem nedávno došlo v Českém muzeu hudby ke světovému objevu. Učinil ho německý muzikolog Timo Jouko Herrmann, když procházel sbírky muzea on-line a objevil skladbu Per la ricuperata salute di Ophelia, která je společným dílem Salieriho, Mozarta a zřejmě amatérského skladatele Cornettiho. Vznikla v roce 1785 k příležitosti uzdravení anglické zpěvačky Nancy Storace, která byla Salieriho i Mozartovou interpretkou. Z Da Ponteho básně o třiceti slokách jsou zhudebněny čtyři. Skladba vznikla během jediného týdne. K napsání společného díla by přece nepřátele nedonutila - ani žena!

 

 Takhle zní jejich společné dílo: http://jdem.cz/cygrp6

 

A ještě kuriozita. V květnu roku 1997 se v hlavním sále Justičního paláce v Miláně konal proces. Obviněným byl Salieri, obětí Mozart. Zúčastnili se ho světoví právníci a svědky obžaloby i obhajoby byly přední lékařské kapacity. Verdikt byl jednoznačný: Salieri je nevinen.

 

P.S.
A na závěr jedno doporučení: Do pražského kina Aero si můžete zajít na live přenosy z některých her Národního divadla v Londýně, třeba na Amadea. V angličtině s českými titulky (konkrétně Amadea v Hilského překladu).
http://jdem.cz/cygrj4

Autor: Vašek Vašák | sobota 4.2.2017 19:00 | karma článku: 27,18 | přečteno: 853x
  • Další články autora

Vašek Vašák

Tragicky vykoupená genialita

Životopisný román Já, Vincent je strhující a poctivé dílo. Spisovatel, scenárista a herec Jiří Žák ho „vyseděl“ mnohaletým studiem reálií, malířovými dopisy i událostmi, které postavil van Goghovi život do cesty.

8.12.2020 v 15:57 | Karma: 10,97 | Přečteno: 356x | Diskuse| Poezie a próza

Vašek Vašák

Taxmeni 50 let

Původně hráli něco mezi bluegrassem a folkem, pak moderní i military country. Od okamžiku, kdy se sešli poprvé, uplynulo padesát let!

12.8.2020 v 8:55 | Karma: 17,61 | Přečteno: 557x | Společnost

Vašek Vašák

Lustig znamená veselý

Hana Hnátová, sestra spisovatele Arnošta Lustiga, přežila Terezín, Osvětim i Mauthausen a dnes, ač téměř pětadevadesátiletá, o svých zážitcích vypráví.

22.4.2019 v 13:05 | Karma: 19,32 | Přečteno: 422x | Kultura

Vašek Vašák

S nemocí se nebojuje

Petru Hanáčkovi oznámili lékaři, že má rakovinu. Bylo mu pětačtyřicet let. On však odmítl devastující operaci, a za pomoci své manželky Martiny se rozhodl vyléčit se.

26.11.2018 v 19:54 | Karma: 29,91 | Přečteno: 2771x | Diskuse| Společnost

Vašek Vašák

Fanoušci musejí být šílení

S Tour de France mám trochu problém. Na jedné straně obdivuju umění jezdců, na druhé straně moc nevěřím, že ho dosahují bez podpůrných prostředků. Nejvíc mě ale irituje chování diváků a nechápu, proč ho pořadatelé tolerují.

25.7.2018 v 15:40 | Karma: 20,08 | Přečteno: 885x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1232x
Jsem hudebník, novinář a (s prominutím) spisovatel. Vystudoval jsem SPŠE Hořovice a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř J.Ježka) - obor zpěv a skladba. Tři roky jsem byl projektantem, pak (vlastně až dodnes) muzikantem. Napsal jsem řadu písní pro naše přední zpěváky (V. Špinarová, H. Zagorová. J. Korn ad.), mé album Masky se stalo exponátem Muzea Vl. Vysockého v polském Koszalinu. Zkomponoval jsem hudbu k několika americkým filmům (Stockholm Syndrome, Goreality, Pill Word, Jesus Now). Jako interpret jsem vystupoval 10 let v asi tisíci představeních dvojice Šíp – Uhlíř, zpíval jsem i s několika skupinami. Do nedávna jsem byl kapelníkem legendárního undergroundového "sdružení" Aktual (ke spolupráci s M. Knížákem mě přivedl textař Z. Rytíř). Od roku 1991 jsem i novinářem. Byl jsem redaktorem Xantypy, Týdeníku Televize, šéfredaktorem hudebního internetového časopisu www.make.cd. Psal jsem (event. píšu) do Mladého světa, Ahoje na sobotu, Reflexu, Koktejlu, Time In, Sportu, Receptáře, Xantypy atd. Vyšlo mi 7 knih (do dalších jsem přispěl), Pouť za černým Kristem obdržela cenu M. Ivanova za Knihu literatury faktu 2005-07.